2015-08-10

Ship Management w Polsce

Branża Ship Management w Polsce.

Dynamicznie rozwijająca się branża Ship Managementu coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku polskim jak i europejskim, wywierając rosnący wpływ ekonomiczny jak i organizacyjny na procesy mające miejsce w gospodarce morskiej.  Przykładem takiej organizacji jest Polski Związek Zarządców Statków (ang. Polish Ship Managers’ Association).

W styczniu b.r. powstał Polski Związek Zarządców Statków, pierwsze w Polsce stowarzyszenie skupiające firmy specjalizujące się w branży Ship Management. PZZS reprezentuje interesy polskich zarządców statków wobec podmiotów na rynku krajowym i międzynarodowym, a sama idea konieczności powstania takiej instytucji narodziła się w Gdyni jeszcze podczas XIII edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w roku 2013.

Głównym zadaniem Polskiego Związku Zarządców Statków jest reprezentacja interesów członków zajmujących się zarządem technicznym, zarządem załogowym oraz zarządzaniem ryzykiem na statkach należących do obcych właścicieli i armatorów – zarówno w pełnym jak i częściowym zakresie.

Obecnie, Polski Związek Zarządców Statków składa się z 13 członków, którzy zarządzają łącznie ok. 150 statkami o łącznym tonażu ponad 1,5 mln DWT. Dominującymi typami jednostek są: chłodnicowce, masowce, gazowce oraz chemikaliowce. Wśród zarządzanych przez członków jednostek są również promy samochodowe.

Jednym z dalekosiężnych celów PZZS  jest utworzenie POMERANIA SHIP MANAGEMENT CENTER – unikatowego europejskiego centrum zarządzania załogami i statkami, które pomogłoby w dalszym kształtowaniu warunków sprzyjających rozwojowi gospodarki morskiej w Polsce. 

Więcej o stawianych sobie przez PZZE celach, oraz o innych aspektach działalności branży Ship Management w Polsce, będzie się można dowiedzieć podczas panelu Ship Management, którego liderem w tegorocznej edycji Forum jest Piotr Masny (Seatrans Ship Management Poland sp. z o.o.). 

 

 

 

Fot. freeimages.com/photographer/Zoli-41609